Дослідження французьких вчених показує, що дев’ять з 10 людей не висипаються вночі. Це може мати серйозні наслідки для здоров’я, оскільки недостатній сон значно підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту.
Глибокий, достатньо тривалий сон має вирішальне значення для нашого здоров’я та благополуччя, і навіть для нашої взаємодії з іншими. Дослідники Французького національного інституту здоров’я та медичних досліджень (INSERM) у Парижі попереджають, що хронічний недосип може збільшити ризик розвитку серйозних захворювань.
Оптимальний сон буває рідко
Дослідження проводилося на групі з 7200 чоловіків і жінок у віці 50-75 років, які не страждали серцево-судинними захворюваннями. Учасники пройшли первинну оцінку стану здоров’я та заповнили анкети про свій спосіб життя, історію хвороби та захворювання, від яких вони страждають. Анкети також включали питання для оцінки якості сну.
Протягом 10 років вчені перевіряли, чи були в досліджуваній групі випадки ішемічної хвороби серця та інсульту. Аналіз також взяв до уваги фактори, які можуть впливати на якість сну та ризик серцево-судинних захворювань, включаючи вік, стать, професію, вживання стимуляторів, фізичну активність, рівень холестерину та генетичні передумови.
На початковому етапі лише 10 відсотків учасників дослідження мали оптимальний сон. Ці люди спали в середньому 7-8 годин на добу, рідко боролися з безсонням, не були сонливими вдень, не страждали від апное уві сні і прокидалися вранці без проблем. З іншого боку, 8 відсотків респондентів мали дуже низьку якість сну.
Проблеми зі сномShutterstock
Ризик серйозного захворювання
Під час дослідження у 274 людей розвинулася ішемічна хвороба серця або був інсульт. Було виявлено, що ті, хто добре спав, мали на 75 відсотків менше шансів на розвиток ішемічної хвороби серця або інсульту, ніж ті, хто оцінив якість і кількість свого сну найнижче.
Під час дослідження деякі респонденти змінили оцінку сну: у 25 відсотків погіршився, а у 23 відсотків покращився. Вони виявили, що за п’ятибальною шкалою покращення сну на один бал пов’язане зі зниженням ризику розвитку ішемічної хвороби серця та інсульту на 7%. На основі зібраних даних дослідники також підрахували, що якби всі учасники дослідження мали оптимальний сон, можна було б уникнути 72 відсотків нових випадків ішемічної хвороби серця та інсультів щороку.
– Важливість якості та тривалості сну для здоров’я серця слід враховувати на ранньому етапі життя, коли формується поведінка, що сприяє здоров’ю. Зменшення шуму вночі та стресу на роботі може допомогти покращити сон, каже доктор Абубакарі Намбіема з INSERM, співавтор дослідження.
Намбіема додає, що ці результати ілюструють важливість хорошого нічного сну для підтримки здоров’я серцево-судинної системи, а також чітко показують, що переважна більшість людей мають проблеми зі сном.
– Якщо взяти до уваги той факт, що серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті у світі, стає зрозуміло, що для збереження здоров’я серця ми повинні приділяти більше уваги важливості хорошого сну, – пояснює експерт.
PAP, Конгрес Європейського товариства кардіологів 2022
Основне джерело фото: Shutterstock