Terran 1, ракета, розроблена американською компанією Relativity Space, здійснить свій перший політ у середу. Це перший у світі космічний апарат, який майже повністю надрукували на 3D-принтері. Як пояснюють автори проекту, така технологія виробництва може зробити дослідження космосу дешевшими та надійнішими.
Запуск ракети Terran 1 запланований на середу о 13:00 за місцевим часом (у Польщі тоді буде 19:00). Транспортний засіб буде запущено з Космічного центру імені Джона Ф. Кеннеді NASA на мисі Канаверал, штат Флорида. Ця місія унікальна з однієї причини: Terran 1 є першою ракетою, яка на 85 відсотків була створена за допомогою технології 3D (тривимірного) друку.
Менше сировини, більше стартів
Ракета Terran 1 має висоту 33,5 метра і ширину 2,28 метра – це найбільший об’єкт, надрукований на 3D-принтері, який на даний момент намагався здійснити орбітальний політ. Його корисне навантаження оцінюється в 1250 кілограмів під час місій на низькій навколоземній орбіті (тобто до 185 кілометрів). На великих висотах транспортний засіб може перевозити до 900 кг.
На першому ступені ракета має дев’ять друкованих двигунів, що працюють на рідкому кисні (LOX) і зрідженому природному газі (LNG). Як пояснюють ініціатори проекту, використання цього палива не випадкове – у майбутньому це дозволить легше переходити на метан, який є, наприклад, на Марсі.
«Цей запуск унікальний у багатьох відношеннях, — пояснює Джош Брост з Relativity Space. – У нас є можливість продемонструвати абсолютно новий спосіб виробництва великих аерокосмічних систем. Це може зробити доступ до космосу дешевшим і надійнішим, і це, безумовно, позитивно вплине на наше життя.
Як додає Брост, найбільшою проблемою буде довести, що 3D-друкована ракета може витримати гігантські сили, які впливають на транспортний засіб під час польоту.
– На першому етапі підйому є точка, яка називається Max Q, яка є точкою максимального динамічного тиску. Саме тоді аеродинамічні сили чинять найбільший тиск на передню частину ракети, і вона відчуває найбільше навантаження. Проходження цієї точки стане остаточним підтвердженням того, що наші конструкції здатні витримати запуск, – пояснює він.
Ракета Terran 1 готова до запускуReuters/Relativity/Trevor Mahlmann
Ракети майбутнього
Представники Relativity Space додають, що, надрукувавши як корпус ракети, так і її двигуни, компанія здатна побудувати Terran 1 за 60 днів. Крім того, виробничий процес використовує в 100 разів менше компонентів, ніж сучасні методи.
Ракета, яка буде запущена в середу, матиме спеціальний корисний вантаж – невелике кільце, яке стало першим об’єктом, надрукованим командою Relativity на 3D.
– Його надрукували, коли у нас була лише крихітна команда та ідея. Тепер він літає на вершині ракети, 85 відсотків якої було створено в процесі друку. Це дійсно показує, через скільки ми пройшли за ці роки», – додає Брост.
Terran 1 є попередником Terran R, набагато потужнішого транспортного засобу з більшою радіусом дії та корисним навантаженням. Нова ракета буде не тільки повністю надрукована на 3D-принтері, але й буде багаторазовою. Якщо все піде за планом, Terran R запустять у 2024 році.
Ракета Terran 1 готова до запускуReuters/Relativity/Trevor Mahlmann
Ракета Terran 1 готова до запускуReuters/Relativity/Trevor Mahlmann
Reuters, EarthSky, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Reuters/Relativity/Trevor Mahlmann