Рослини можуть видавати звуки. Дослідники з Тель-Авівського університету записали дзвінки різних видів і виявили, що вони найчастіше спілкувалися таким чином, коли перебували у стресі, наприклад, обрізали стебла або не поливали їх кілька днів. І хоча люди не чують «крику» рослин, дослідники вважають, що можливо, що деякі тварини чують.
Рослини спілкуються з нами різними способами. Екземпляри, що піддалися стресовим факторам, мають інший тип і колір, ніж здорові, а в екстрених ситуаціях можуть виділяти леткі органічні сполуки. Проте вчені давно задаються питанням, чи можуть рослини видавати звуки. Відповідь на це питання криється в дослідженні, проведеному вченими з Тель-Авівського університету, результати якого були опубліковані в журналі «Cell».
Порізаний і зневоднений
Щоб перевірити звукові можливості рослин, дослідники закрили їх всередині акустичної камери, розташованої в підвалі, таким чином мінімізуючи фоновий шум. На відстані 10 сантиметрів від рослин вони розмістили ультразвукові мікрофони, що записують звукові сигнали частотою 20-250 кілогерц (для порівняння – верхній поріг слуху дорослої людини становить близько 16 кГц).
В ході експерименту вченим вдалося зареєструвати хлопки, гучність яких порівнянна з людською мовою. Звуки мали частоту від 40 до 80 кілогерц, тому, щоб люди могли їх почути, необхідно було цифрово обробити сигнал шляхом зниження дискретизації звуку.
Дослідники зафіксували таким чином кілька видів рослин, зокрема помідори, благородний тютюн, пшеницю, кактус. Маммілярія шипоподібна і рожеве світло. Авторів особливо цікавило, чи впливає «стрес» на частоту та гучність звуків. Щоб перевірити це, вони порівняли записи здорових зразків помідорів і тютюну з тими, що пережили стрес.
«Перед тим, як помістити рослини в акустичну камеру, ми піддавали їх різним обробкам: деякі не поливали протягом п’яти днів, а у деяких обрізали стебла», — пояснив Лілах Хадані, провідний автор дослідження. «Нестресові» рослини видавали в середньому менше одного звуку на годину, тоді як «стресові», зневоднені та травмовані рослини видавали десятки звуків одночасно», — додала вона.
Ви можете послухати звуки, які видає помідор, на відео нижче:
Бесіда з рослинами
Записи аналізували за допомогою алгоритмів машинного навчання. Штучний інтелект (ШІ) зміг розрізнити звуки різних видів, що ростуть у теплиці, а також рівень стресу рослин. Дослідники спостерігали за змінами звуку в зневоднених рослинах і виявили, що частота звуків збільшувалася до певного моменту, а потім зменшувалася.
«Наші висновки свідчать про те, що світ навколо нас сповнений звуків рослин, які містять інформацію про дефіцит води або травми», — сказав Хадані. – Ми припускаємо, що звуки, які видають рослини, виявляють тварини, що знаходяться поблизу, включаючи кажанів, гризунів, різних комах (…), які чують високі частоти та витягують із них відповідну інформацію, – сказала вона.
Вчені сподіваються, що в майбутньому результати їх досліджень знайдуть застосування у вирощуванні рослин – наприклад, у теплицях можна встановити датчики, які повідомлятимуть, коли рослини потребують поливу. У майбутніх дослідженнях автори хочуть зрозуміти механізм звуків, а також побачити, чи можуть інші рослини їх відчувати.
«Ідилічне квіткове поле може бути досить галасливим місцем, але ми не чуємо цих звуків», — додав Хадані.
Тель-Авівський університет, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Тель-Авівський університет