У кільцях Сатурна з’явилися темні «спиці». Зафіксовані телескопом Хаббла плями є загадкою для вчених – ми знаємо лише те, що вони якимось чином пов’язані з циклом пір року на газовому гіганті. У найближчі місяці це явище ставатиме все більш помітним.
Кільця Сатурна вперше помітив Галілей у 1610 році. Незважаючи на те, що минуло століття після цього відкриття, ці структури все ще зберігають багато таємниць. Одну з них помітив космічний телескоп Хаббл – у кільцях планети з’явилися чіткі темні “спиці”. Результати досліджень цього явища опубліковані в науковому журналі “Geophysical Research Letters”.
«Спиці» як ураган
Вчені провели спостереження за кільцями Сатурна в рамках програми NASA Hubble OPAL, метою якої є створення бази даних про зовнішні планети Сонячної системи. Однією з його цілей було вивчення явища «спиць» (спиці – англ.) на кільцях Сатурна – невеликі, сезонні хвилювання, які ніби рухаються по поверхні крижано-кам’яних кіл. Вони з’являються приблизно кожні 7-8 років на кільці B, найширшому та найкраще видимому з Землі.
Вчені описують, що перші ознаки «сезону спиць» спостерігалися в 2021 році, а через рік темні смуги стали більш вираженими і тривали до 11 годин. Як пояснює координатор проекту OPAL і провідний автор Емі Саймон, точний початок і тривалість цього явища передбачити неможливо.
«Це схоже на те, щоб передбачити, коли станеться перший тропічний шторм сезону ураганів», — пояснює він.

Темні «спиці» в кільцях СатурнаNASA/ESA/Емі Саймон (NASA-GSFC)/Алісса Паган (STScI)
Магнетизм і пори року
«Спиці» вперше були задокументовані місією НАСА «Вояджер» на початку 1980-х років. Поки вченим не вдалося з’ясувати, що їх викликає, але, ймовірно, їх виникнення пов’язане зі мінливістю пір року на Сатурні. Як і Земля, Сатурн має чотири пори року, кожна з яких триває близько 7 земних років. У дні рівнодення кільця нахилені ребром до Сонця, і саме тоді на них з’являються «спиці». Явище зникає, коли наближається літнє або зимове сонцестояння на Сатурні.
Вчені підозрюють, що мінливе магнітне поле планети відповідає за формування збурень. Він взаємодіє з сонячним вітром, щоб створити електрично заряджене середовище навколо газового гіганта. Найменші крижані частинки, які утворюють кільце, також заряджені, змушуючи їх тимчасово плавати над рештою кам’яно-льодового матеріалу та утворювати «спиці», видимі із Землі. Невідомо, чи відбувається це явище і в кільцях інших планет.
«Це захоплюючий магічний трюк природи, який ми бачимо лише на Сатурні», — додає Саймон.
Останнє осіннє рівнодення в північній півкулі Сатурна відбулося в 2009 році, коли космічний корабель Cassini опинився в околицях газового гіганта. Наступний відбудеться 6 травня 2025 року – вчені очікують, що до того часу «спиці» будуть ставати все помітнішими.
Сатурн через об’єктив телескопа Хаббл. Зліва дві темніші «спиці» на кільці BNASA/ESA/Емі Саймон (NASA-GSFC)/Алісса Паган (STScI)
Основне джерело фото: NASA/JPL-Caltech/Інститут космічних наук