Смог дуже негативно впливає на наше здоров’я. Однак досі вчені не знали, якими можуть бути його наслідки у разі інсульту. З цією метою група японських вчених провела спостереження на мишах.
Забруднення повітря ароматичними вуглеводнями посилює запалення та рухові розлади після ішемічного інсульту, згідно з дослідженням, опублікованим у науковому журналі «Particle and Fiber Toxicology».
Відомо, що забруднення повітря негативно впливає на прогноз ішемічного інсульту (спричиненого зниженням кровопостачання мозку). Однак точний механізм ще не відомий.
Як показало дослідження вчених з Університету Хіросіми, головним винуватцем може бути запалення головного мозку. «Ми розробили це дослідження, щоб визначити вплив забрудненого повітря на розлади центральної нервової системи. Ми також хотіли визначити, чи впливає забруднення повітря на прогноз ішемічного інсульту, сказав Ясухіро Ісіхара, провідний автор статті та професор Університету Хіросіми.
Міста з найбільшою кількістю днів смогу у 2021 роціPAS, CIEP
Спостереження тривали тиждень
У першій серії експериментів мишей піддавали інтраназальним міським аерозолям із Пекіна, столиці Китаю, яка відома своїм високим рівнем забруднення повітря.
Після тижня впливу миші показали ознаки посиленого нейрозапалення та погіршення рухових розладів після ішемічного інсульту порівняно з контрольними мишами, які не піддавалися впливу забрудненого повітря. Під впливом забруднюючих речовин у повітрі активувалися клітини мікроглії, які є імунними клітинами мозку.
Друга серія експериментів включала заміну забруднення повітря з Пекіна пилом PM2,5, отриманим з Йокогами, Японія. Результати були схожими, що свідчить про те, що фракція забруднюючих речовин PM2,5 у міському повітрі містить речовину, відповідальну за посилення нейрозапалення та погіршення прогнозу у разі інсульту.
Цей ефект не спостерігався у мишей, у яких відсутній рецептор до хімічних речовин, що вивільняються при спалюванні викопного палива, деревини, сміття та тютюну, званих поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ).
Миші, у яких відсутній рецептор ПАУ, продемонстрували нижчу активацію мікроглії та рухові розлади порівняно зі звичайними мишами, що свідчить про те, що ПАУ, що переносяться в повітрі, є відповідальними за принаймні частину нейрозапалення та погіршення прогнозу, що спостерігалося у мишей з ішемічним інсультом, які зазнали впливу забрудненого повітря.
Поляки про смогАдам Земенович/PAP
Основне джерело фото: Shutterstock