Остерігайтеся суворого сонця, попереджають вчені. Не можна в них дивитися, бо це може пошкодити зір і навіть обпалити сітківку. Також експерти звертають увагу на тих, хто користується смартфонами та електронними рідерами. Сонце, відбиваючись від них, може завдати великої шкоди. Матеріал часопису «Polska i Świat».
Коли погода сприяє перебуванню на свіжому повітрі, на вулиці стає все більше читачів газет та електронних книг, а також користувачів смартфонів чи планшетів – пристроїв зі скляним глянцевим екраном.
Коли немає хмар і світить яскраве сонце, таке читання може бути небезпечним, оскільки воно не тільки шкодить, але в деяких випадках може навіть пошкодити зір.
Дослідники: яскраве сонце може пошкодити зір
Іспанські вчені в журналі «Journal of Medical Case Reports» описали історію двох людей, які пошкодили сітківку ока після того, як тривалий час дивилися на такі екрани під яскравим сонячним світлом.
Як пояснює завідуюча офтальмологічним диспансером Центру здоров’я дітей, сонце може шкодити зору двояко. – Перший – це пошкодження епітелію рогівки і зазвичай пов’язаний з відбиттям сонячного світла від великої поверхні, наприклад від снігу або від поверхні води. Ця експозиція має бути довгостроковою, – пояснює проф. Войцех Гауц.
Дослідники застерігають від суворого сонцяShutterstock
Тому альпіністи носять спеціальні захисні окуляри. Сонце також може пошкодити сітківку ока, і тут проблема буде більшою. «Пацієнти, які дивляться прямо на сонце, можуть розвинути сонячну ретинопатію», – попереджає проф. Войцех Гауц.
– Оптична система ока фокусує світлові промені. Якщо пацієнт дивиться прямо на сонце, то сонячні промені фокусуються на сітківці ока і можуть випалити фоторецептори, тобто елементи, які сприймають світло, пояснює керівник офтальмологічної клініки.
Сонце може пошкодити сітківку ока
Проте в іспанській науковій роботі описано людей, які дивилися не на сонце, а на екран смартфона та планшета, від якого відбивалися сонячні промені.
Доктор Малгожата Ребковська-Юрашек, офтальмолог із Залізничної лікарні в Катовіце, визнає, що такі випадки нечасті. – Але вони будуть, тому що обізнаність у цьому напрямку невелика, і не всі використовують захист у вигляді відповідних фільтрів, – наголошує він.
30-річний чоловік помітив погіршення зору після чотирьох годин читання з планшета на сонячному гірськолижному схилі. 20-річна жінка три години читала на пляжі. Пізніше вона помітила, що втратила гостроту зору.
– Чим сильніше світло, чим далі на південь від Європи і вище в горах, тим більший ризик того, що сонце пошкодить сітківку ока, – попереджає доктор Малгожата Ребковська-Юрашек.
Використання смартфонів і короткозорість
Користувачі смартфонів на наших широтах, мабуть, частіше страждатимуть від короткозорості – це, у свою чергу, через так звану надмірну акомодаційну напругу.
– Око, дивлячись зблизька, дуже сильно працює, дуже сильно напружує внутрішньоочні м’язи і це постійне скорочення акомодації спричиняє деформацію кришталика і, як наслідок, розвиток короткозорості, – каже проф. Войцех Гауц.
Тому офтальмологи радять скоротити час перебування біля екранів, а на пляжі користуватися хорошими сонцезахисними окулярами.
Основне джерело фото: Shutterstock