Космічний телескоп Джеймса Вебба повернувся до найдальшої від Сонця планети. NASA показало фото, на якому вперше за понад 30 років так чітко видно кільця Нептуна.
Нептун – газовий гігант зі слабко розвиненою системою кілець. Вони були відкриті в 1960-х роках. На знімку, опублікованому в середу, чітко видно кільця планети, частини яких не були виявлені з моменту спостереження Нептуна Вояджером-2 у 1989 році.
«Пройшло три десятиліття з тих пір, як ми востаннє бачили ці пилові кільця», — сказала Гайді Хаммел, дослідниця планет. Вона додала, що “ми вперше бачимо їх в інфрачервоному діапазоні”.
Фото зроблено апаратом NIRCam. Діапазон довжин хвиль, на якому він спостерігає об’єкти в космосі, зробив Нептун не блакитним, як ми зазвичай бачимо на інших фотографіях. Газ метан в атмосфері планети поглинув червоне та інфрачервоне світло до такої міри, що на зображенні видно лише хмари високо в атмосфері. Вони виглядають як яскраві смуги та плями, які відбивають сонячне світло перед тим, як воно поглинається метаном.
Як зазначили в космічному агентстві США, прилади телескопа Webb дозволили побачити цю планету “в абсолютно новому світлі”. І, як здається, не просто фігурально.
Зображення з телескопа Webb, на якому показано Нептун, його систему кілець і сім супутниківNASA, ESA, CSA, STScI
Це ще не все
Телескоп також зафіксував сім із 14 відомих супутників Нептуна. Ця дуже яскрава точка вгорі — Тритон, який є найбільшим супутником останньої планети Сонячної системи.
Покритий замороженим конденсованим азотом, він відбиває в середньому 70 відсотків сонячного світла, яке падає на нього, описує NASA. Для Тритона незвично обертатися навколо своєї планети в іншому напрямку, ніж решта супутників. Астрономи вважають, що спочатку він знаходився в поясі Койпера, області за орбітою Нептуна, і був зміщений гравітацією.
Інші шість місяців на фотографії майже невидимі. Вони розташовані поблизу планети.
Очікується, що наступного року телескоп Джеймса Вебба проведе подальші спостереження Нептуна та його найбільшого супутника.
Основне джерело фото: NASA, ESA, CSA, STScI