Послідовні хвилі спеки, які вражають, серед іншого, Європу, беруть своє. За словами вчених, рекордно високі температури викликають більше смертей, ніж будь-яке інше погодне явище. Чому спека така небезпечна? Чи може людський організм адаптуватися до них?
Хвилі спеки з’являються все частіше і все частіше б’ють рекорди. У 2021 році Канада побила рекорд високої температури, коли в Літтоні, Британська Колумбія, було зафіксовано 49,6 градусів за Цельсієм. Через місяць він був близький до рекорду в Каліфорнійській Долині Смерті, де термометри показували 54 градуси за Цельсієм.
Зміна клімату
За словами вчених з міжнародної ініціативи World Weather Attribution, подібні хвилі спеки практично не можуть виникнути, якщо зміни клімату не прогресують. Історично, рекордно високі температури, такі як у Північній Америці в 2021 році, траплялися не частіше одного разу на 1000 років, сказала Крісті Л. Ебі, професор Вашингтонського університету в Scientific American.
Тим часом хвилі спеки зараз набагато частіше, і немає шансів, що було б інакше. За словами професора Крісті Л. Ебі, навіть якщо глобальне потепління можна обмежити на два градуси за Цельсієм вище доіндустріального рівня, як це взяли на себе більшість країн, такі рекордні хвилі спеки можуть виникати кожні 5-10 років.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Арктика тепліше, Амазонка сухіша. ВМО: Ризик підвищення середньої температури на 1,5 градуса до індустріальної ери досягає 50 відсотків
Смертельна спека
Тим часом спека становить серйозну загрозу для здоров’я населення. У США спека зазвичай вбиває більше людей, ніж будь-яка інша екстремальна погода, каже Scientific American Крістіна Даль з Союзу зацікавлених вчених (UCS), яку цитує Scientific American.
Сотні загиблих від спеки на західному узбережжі США та Канади минулого року: щонайменше 486 у Британській Колумбії, 116 в Орегоні та 78 у Вашингтоні, згідно з підрахунками. У свою чергу, наприклад, урагани за останні 30 років забирали в США в середньому 46 осіб на рік.
Тепловий удар є наслідком перегрівання організмуShutterstock
Сонячний удар
Тіло людини має постійну температуру, при якій він функціонує найкраще. Коли температура повітря занадто сильно підвищується, організм перегрівається і зневоднюється, а його кров згущується. Тоді серцю доводиться качати його сильніше, і воно може бути серйозно пошкоджено, як і інші органи.
Організм людини має природні механізми, за допомогою яких воно позбавляється від зайвого тепла, в першу чергу, шляхом потовиділення. Однак у певний момент потовиділення перестає діяти, особливо якщо вологість висока і піт не може випаровуватися.
Коли організм не в змозі впоратися з відведенням надлишку тепла, ситуація стає небезпечною. Потім може виникнути теплове ослаблення, що проявляється, в тому числі, в головний біль і запаморочення, нудота, м’язові судоми, а також його небезпечна для життя форма: тепловий (сонячний) удар, що проявляється, зокрема, сильна втома, блювота, діарея, марення, судоми, втрата свідомості.
Як допомогти людям з тепловим ударом?PAP
Чи можна адаптуватися до спеки?
У Scientific American людина може адаптуватися до певних рівнів тепла з часом, зазначає Джон Ерік Сміт, доцент фізіології вправ в Університеті штату Міссісіпі. Живучи тижнями або місяцями в жаркому кліматі або працюючи в умовах високої температури, людське тіло стає більш ефективним для потовиділення та охолодження.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Експерт: хвилі спеки в Польщі будуть частішими та тривалішими. «Наші організми ніколи не пристосуються до дуже високих температур»
Однак ця адаптація має свої межі і вимагає часу. Тому хвилі тепла, що вражають місця, де мешканці не звикли до високих температур, можуть бути особливо небезпечними. У таких випадках особливо вразливі люди похилого віку, діти, люди із захворюваннями серця, органів дихання або нирок, а також люди, які багато годин працюють на вулиці, наприклад, фермери та будівельники.
Спортсменам також слід бути обережними, оскільки м’язи під час виконання вправ виділяють додаткове тепло.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як пережити спеку? Скільки пити? Що їсти? Фахівці радять, як правильно використовувати сонце
Як пережити спеку (RCB)RCB
Scientific American, tvn24.pl
Основне джерело фото: метео