Космічний корабель Solar Orbiter спостерігав проходження Меркурія перед Сонцем. Це явище стало можливістю для космічного корабля відкалібрувати свої інструменти, повідомляє Європейське космічне агентство (ESA).
Космічний корабель Solar Orbiter був розроблений для спостереження за Сонцем. У напрямку нашої денної зірки її відправили в 2020 році. 3 січня її поле зору перетнув Меркурій, найменша планета Сонячної системи. Транзит, або проходження одного небесного тіла через обличчя іншого, спостерігали кілька інструментів зонда, що належить Європейському космічному агентству (ESA) і NASA.
Меркурій перед Сонцем на відео
Момент появи планети перед Сонцем зафіксував апарат під назвою PHI (Polarimetric and Helioseismic Imager). Завдяки інструменту EUI (Extreme Ultraviolet Imager) ми можемо спостерігати найближчу до Сонця планету в русі. Його видно як чорний диск праворуч від нашої денної зірки на кількасекундному відео, опублікованому ESA. Його чітко можна відрізнити від сонячних плям, видимих у верхній частині зображення.
Пристрій SPICE (Spectral Imaging of the Coronal Environment), з іншого боку, дозволив нам поглянути на різні шари атмосфери Сонця, кожен з яких має різну температуру.

Транзит Меркурія через СонцеESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team/SPICE Team
Чотири різні шари Сонця, як їх бачив Solar OrbiterESA & NASA/Solar Orbiter/Команда EUI
Корисні транзити
Транзити планет використовуються астрономами для багатьох цілей. У попередні століття їх використовували для розрахунку розмірів Сонячної системи. Нещодавно вони виявилися ефективним способом пошуку планет, що обертаються навколо зірок. Коли планета рухається перед зіркою, її яскравість зменшується. Закономірність цього явища дозволяє розрахувати розміри планети та її орбіту.
Для Solar Orbiter цей транзит дав гарну можливість відкалібрувати свої інструменти.
Європейське космічне агентство використовує планетарні транзити для вивчення екзопланет, тобто позасонячних планет, у місії CHEOPS (Characterising ExOPlanet Satellite). Очікується, що найближчим часом місія PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) використовуватиме дані про транзит для пошуку планет розміром із Землю в зонах, що охоплюють мільйон зірок. У 2029 році очікується, що телескоп ARIEL (Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey) використовуватиме транзити для вивчення атмосфер близько тисячі відомих екзопланет.
Основне джерело фото: ESA & NASA/Solar Orbiter/Команда EUI