У Католицькій Церкві триває Страсний тиждень, найважливішою частиною якого є Пасхальне тридення, яке починається у Великий четвер. Що це за подія і чи мають вірні ходити до церкви в ці дні?
Пасхальний Тридуум є найважливішим моментом літургійного року Католицької Церкви. Це свято страстей, смерті та воскресіння Христа, яке триває три повних дні: від вечірньої меси у Великий четвер до вечірньої вечірні у Великодню неділю.
Чи зобов’язані вірні ходити до церкви під час Пасхального Тридення? Згідно з першою церковною заповіддю, вірні зобов’язані брати участь у Святій Месі та утримуватись від «непотрібної праці» щонеділі та т. зв. святі дні обов’язку. Однак Чистий четвер, Страсна п’ятниця і Велика субота не входять до переліку цих свят. Це означає, що вірянам у ці три дні не обов’язково ходити до церкви.
Тим не менш, у листі єпископату Польщі від 2003 року про церковні заповіді єпископи заохочували вірних брати участь у літургії в ці дні «згідно з багаторічною традицією». Тим паче, що на той час ця літургія має унікальний характер. Не лише тому, що воно триває три дні, а весь Пасхальний Тридення становить одне переривчасте ціле.
Пасхальний тридуум – Великий четвер
Пасхальне тридення розпочинається у Великий четвер увечері. Потім у храмах відправляється Меса Вечері Господньої, що завершує Великий піст на згадку про Тайну Вечерю, під час якої Ісус Христос встановив таїнства священства та Євхаристії. Під час меси вірні можуть причащатися у двох видах: традиційною облатою та вином. Виконується гімн «Слава на вишніх Богу» без супроводу органу. Натомість стоять дерев’яні стукачки.
Пасхальний тридуум – Страсна п’ятниця
Страсна п’ятниця не входить до згаданого переліку обов’язкових свят, але цього дня вірні (віком від 18 до 60 років) зобов’язані дотримуватися посту. Їм не можна їсти м’ясо і слід обмежитися одним повноцінним прийомом їжі. У цей день відправляється Хресна дорога, а потім – Літургія Страстей Господніх, найважливішим елементом якої є виявлення хреста, покритого під час Великого посту. Страсна п’ятниця нагадує про страждання Ісуса Христа, в цей день не відправляється меса.
Пасхальний тридуум – Велика субота
За звичаєм, у Велику суботу віряни відвідують символічні гроби Господні в храмах. У цей день також освячують великодні страви, зокрема хліб, яйця та м’ясо. Однак варто підкреслити, що цей звичай не є частиною літургії.
Увечері Великої суботи звершується Пасхальна Вігілія. Перед храмами освячують вогонь, від якого запалюють пасхальну свічку – велику воскову свічку, що символізує воскреслого Христа. Пасхальну свічку вносять до храму, де повна темрява, а потім віряни, запаливши свічки, освітлюють церкву. Частиною Великої суботи є також воскресіння, тобто урочиста процесія, яка сповіщає про воскресіння Христа. Воскресіння організовується в суботу ввечері або у Великодню неділю на світанку, перед першою святою месою цього дня.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Шопінг перед Різдвом. Деякі мережі змінили графік роботи магазинів
tvn24.pl, switywojciech.pl, niedziela.pl
Основне джерело фото: фотокон