Місія JUICE, яка має на меті вивчити супутники Юпітера, була запланована на четвер вдень. Через погану погоду захід перенесли на сьогодні. Як розповів доктор Томаш Рожек у програмі «Вставай і знай» на TVN24, вікно для запуску ракети триває лише секунду.
Доктор Томаш Рожек – фізик, науковий журналіст і член консультативної групи Європейського космічного агентства (ESA). У доповіді, над якою він співпрацював і яку опублікував наприкінці березня, він підсумував революцію в космічних технологіях. За його словами, Європа «виходить з потяга розвитку глобальних космічних технологій», тому що ми не можемо правильно ладити.
– Амбіції величезні, але жодна європейська країна через свій розмір не має достатньо влади, щоб керувати великими амбітними космічними проектами, з якими ми маємо справу сьогодні, – сказав він в ефірі TVN24.
>>> Більше про звіт: Європа може стати третім глобальним гравцем у космосі. чого не вистачає
Друге вікно
Ось чому ми повинні бути тим більше раді таким обставинам, як запуск місії ESA JUICE. Зонд повинен був відправитися в подорож до Юпітера в четвер, але запуск відклали через несприятливі погодні умови. – Вікно рівно секунда. Якщо вони не вміщаються в секунду, то треба переносити на інший день, зазначив експерт.
Місія JUICE націлена на крижані супутники Юпітера. «У них немає твердої оболонки, у сенсі ґрунту, вони всі океан». Це великі супутники, один із них має власне магнітне поле, це зовсім інший світ і світ, де, як це не парадоксально, функціонування життя чи можливість його виявлення сьогодні виглядає більш імовірним, ніж на Марсі. Такий місяць, як Європа, наприклад, повністю покритий океаном і товстим шаром льоду, здається, що під цим льодом є тепла вода і в ній може бути життя. Ми можемо здогадуватися, але було б добре дослідити. Місія JUICE є надзвичайно просунутою та дуже складною місією. […] Перш ніж він туди потрапить, йому доведеться зробити багато маневрів, щоб заощадити паливо, – сказав він.
Шанси здійснити цей оптимальний для неї сценарій містяться в цій одній секунді. – Зонд повинен використовувати так звані gravitational assists, тобто він повинен чекати, стріляти саме в той момент, коли інші планети знаходяться в такій конфігурації, щоб пролетіти повз них і прискоритися. Він буде танцювати між внутрішніми планетами таким чином, щоб набрати потрібну швидкість і щоб він міг прибути з невеликою кількістю палива, – сказав він.
Як додав експерт, більшу частину палива необхідно використовувати під час маневрів поблизу Юпітера.
Польська частка
JUICE — передостання місія ракети Ariane V. Найближчим часом апарати ESA стануть новим поколінням цього типу ракет. Сам зонд є дуже технологічно просунутим пристроєм.
– Є оптичні прилади, щоб можна було сфотографувати або зняти, щоб побачити те, що ми вивчаємо. Але є також радіолокаційні пристрої, які мають перевіряти структуру льоду, які можуть прорізати лід до достатньої товщини, щоб побачити, що під ним. Є прилади польських учених. Польські компанії виготовили ключові елементи для цієї місії та, серед іншого, для вимірювання магнітного поля супутника Ганімед. Адже в кінці цієї місії зонд вріжеться на Ганімед. Це буде не посадка, це буде крах, він стане так званим імпактором, він просто вріжеться об його поверхню, – сказав він.
У планах передбачається, що до самого насильницького кінця зонд буде збирати і передавати дані. Як зазначив Рожек, апарат має інструменти, які також підготували інші європейські країни, але участь поляків – і в таких важливих проектах – ставить нас у кращому світлі.
>>> Детальніше: Роль Польщі в місії JUICE. «Для нас відкрилися найбільші програми»
– Польська космічна галузь розвивається дуже, дуже швидко, і, беручи участь у різних зустрічах в Європейському космічному агентстві, я це чую. Польських інженерів дуже цінують, – підсумував він.
Основне джерело фото: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM