Вчені з усього світу прогнозують настання Ель-Ніньо, погодної аномалії, яка виникає в Тихому океані. Перші симптоми явища, що виникає, зафіксував супутник Sentinel-6 Michael Freilich (S6MF).
Дані супутника Sentinel-6 Michael Freilich (S6MF) показують, що на поверхні Тихого океану утворилися хвилі Кельвіна. Вони мають висоту від 5 до 10 сантиметрів і ширину сотні кілометрів, рухаючись із заходу на схід, уздовж екватора, до західного узбережжя Південної Америки.
Хвилі Кельвіна. що вони означають
Хвилі Кельвіна можуть виникати як в океані, так і в атмосфері. Вони утворюються в результаті порушення руху повітря або води силою Коріоліса. Сила Коріоліса — це сила, яка змушує тіло відхилятися від прямої лінії в такій системі, як Земля. Земля обертається із заходу на схід, тому в північній півкулі рухомі об’єкти відхиляються вправо, а в південній – вліво.
Коли хвилі Кельвіна утворюються на екваторі, вони переносять теплу воду із західної частини Тихого океану до східної. На думку фахівців з NASA, це явище, що проявляється навесні, є передвісником майбутнього Ель-Ніньо.

Ель Ніньо
Теплі води Тихого океану
Дані, отримані із супутника Sentinel-6 Michael Freilich, охоплюють період з початку березня до кінця квітня 2023 року. До 24 квітня хвилі Кельвіна накопичили теплішу воду, а біля берегів Перу, Еквадору та Колумбії було зафіксовано підвищення рівня моря (позначене червоним і білим).
Такі супутники, як Sentinel-6 Майкла Фрейліха, можуть виявляти хвилі Кельвіна за допомогою радіолокаційного висотоміра, який використовує мікрохвильові хвилі для вимірювання висоти поверхні океану. Коли висотомір проходить над областями, які тепліші за інші, дані показуватимуть вищий рівень моря.
«Ми будемо спостерігати за Ель-Ніньо, як яструби», — сказав Джош Вілліс, один із дослідників Sentinel-6 Майкла Фрейліха з Лабораторії реактивного руху NASA. “Якщо воно буде сильним, це буде рекордне глобальне потепління, але тут, на південному заході Сполучених Штатів, ми можемо очікувати сильних злив”, – додав він.
Супутник Sentinel-6 Michael Freilich зафіксував 24 квітня підвищення температури води (позначено червоним і білим) на екваторі та біля західного узбережжя Південної Америки.NASA/JPL-Caltech
Як Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA), так і Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) повідомили в останні місяці про підвищення ймовірності розвитку Ель-Ніньо до кінця літа. Постійний моніторинг стану океану в Тихому океані за допомогою інструментів і супутників, таких як Sentinel-6 Майкла Фрейліха, повинен допомогти з’ясувати в найближчі місяці, якого масштабу може досягти це явище.
>>> Читайте: Ла Нінья закінчилася, Ель Ніньо наближається. Ось шість ризиків, які це несе
Що таке Ель-Ніньо?
Ель-Ніньо — це явище, яке виникає, коли температура поверхні води в екваторіальній частині Тихого океану вище середнього. Це явище також пов’язане з ослабленням пасатів. Коли Тихий океан стає теплішим, Північна та Південна Америка піддаються більшому ризику сильних опадів і сильних ураганів, а частини Південно-Східної Азії та Північної Австралії піддаються більшому ризику сильної посухи.
Протилежністю цього явища є Ла-Нінья. Ми маємо справу з ним останні три роки. Згідно з останніми дослідженнями, гігантські лісові пожежі, які сталися в Австралії на рубежі 2019-2020 років, можуть бути відповідальними за його продовження.
>>> Детальніше про дослідження: Довго царював Ла Нінья. Можливо, через пожежі

Порівняння Ель-Ніньо 2015 і 1997 роківВчені NASA показують, як формувалася температура поверхні води під час Ель-Ніньо в 1997 і 2015 роках. НАСА Годдард
Основне джерело фото: Shutterstock