Кваоар, карликова планета, розташована на краю Сонячної системи, оточена крижаним кільцем. Ця особливість небесного тіла була помічена телескопом Хеопса Європейського космічного агентства. Вчені, однак, спантеличені розташуванням кільця – воно настільки далеко від планети, що його не повинно існувати.
У Сонячній системі є небесні тіла, оточені кільцями. Найвідомішими є кільця навколо Сатурна, але системи кілець також мають Юпітер, Уран і Нептун, а також астероїд Чарікло і карликова планета Хаумеа. Телескоп Хеопса Європейського космічного агентства також спостерігав їх навколо Кваоара – невеликого небесного тіла, яке претендує на звання карликової планети.
Як виявилося, існування останніх кілець суперечить законам фізики.
Далеко за межею
Кваоар має діаметр приблизно 1110 кілометрів і розташований далеко за орбітою Нептуна в поясі Койпера (що простягається за орбіту Нептуна). Небесне тіло обертається навколо Сонця на відстані майже в 44 рази більшій, ніж Земля, у супроводі крихітного місяця під назвою Вейвот. Телескоп Хеопса нещодавно виявив, що навколо об’єкта також є єдине крижане кільце діаметром 8200 км.
«Коли ми зібрали всі дані, ми побачили падіння яскравості, що (…) вказувало на наявність матеріалу на орбіті навколо нього», — сказав Бруно Моргадо з Університету Ріо-де-Жанейро, провідний автор дослідження.
На відміну від усіх інших відомих кілець, кільце навколо Кваоара знаходиться за межами т.зв ліміт Роша. Під цим терміном розуміють зону навколо небесного тіла, в межах якої захоплений ним об’єкт розривається на шматки. Поки що всі спостережувані кільця були в межах цієї межі. Матеріал за межею Роша повинен був ущільнитися в компактний супутник, але у випадку з кільцями Quaoar цього не сталося.
Кваоар і його персні – бачення художникаESA/ATG
Причини залишаються невідомими
«Кільця можуть бути утворені з того самого матеріалу, що й центральне тіло, або з речовини в результаті зіткнення з іншим об’єктом», — пояснила Ізабелла Пагано з Астрофізичної обсерваторії Катанії, співавтор дослідження. «Наразі ми не знаємо, що утворило кільця Кваоара», — додала вона.
У вчених є кілька гіпотез щодо походження загадкової споруди. Кільце могло утворитися в результаті зіткнення з супутником планети, що обертається навколо небесного тіла, і вченим вдалося помітити його перед тим, як воно врізалося в супутник. Однак Пагано визнає, що ймовірність побачити це вкрай мала. Рішення головоломки також може критися в прогалинах у наших знаннях про утворення кілець.
«Можливо, нам потрібно переглянути теорії про злипання частинок льоду», — пояснює вчений. «Може виявитися, що вони не завжди збиратимуться у більші тіла так швидко, як можна очікувати».
ESA, Reuters, The Guardian
Основне джерело фото: ESA/ATG