Високочутливі люди – це ті, хто сильніше відчуває всі подразники і сильніше переживає емоції. Цей термін ввели лікарі, але це не захворювання і лікування не вимагає. Висока чутливість може мати як позитивний, так і негативний вплив на життя людини. Як дізнатися, що ти дуже чутлива людина?
Висока чутливість, науково відома як чутливість сенсорної обробки, — це поняття, запропоноване американським психологом Елейн Арон, яка займається цим явищем з 1990-х років. За оцінками, висока чутливість впливає приблизно на 15-20 відсотків. населення. Однак висока чутливість не є хворобою чи розладом і не потребує лікування. На думку експертів, це скоріше сукупність рис особистості та переживань людини.
Високочутлива людина – як розпізнати?
Що таке висока чутливість і як її розпізнати, 23 жовтня пояснила британський психолог доктор Джулі Сміт. Відео, опубліковане лікарем, який має власну практику в Гемпширі, за три дні переглянули понад мільйон разів. “Це не хвороба, яку потрібно лікувати. Це не вада”, – підкреслила вона. Отже, що характеризує високочутливих людей?
Як пояснив доктор Сміт, нервові системи людей сильно відрізняються, і вони по-різному реагують на однакові ситуації. Сприйняття світу у високочутливих людей «посилене», це означає, що вони частіше відчувають сильні, хворобливі, негативні емоції, а також приємні подразники, як внутрішні, так і зовнішні. Таким чином, висока чутливість може як позитивно, так і негативно впливати на життя такої людини.
Психолог Джулі Сміт виділила п’ять основних ознак, за якими можна визначити високу чутливість. По-перше, люди з ним відчувають настрій або страждання інших глибше, ніж більшість. По-друге, коли вони опиняються у великій групі людей, вони відчувають потребу відійти, що допомагає їм відчути полегшення від надмірного стимулу. По-третє, надлишок обов’язків, які потрібно виконувати одночасно, призводить до того, що вони швидко почуваються перевантаженими та відчувають сильний стрес. По-четверте, високочутливі люди не люблять змін і уникають змін, тому що зміни викликають у них сильні емоції і нерви. Крім того, перебування в центрі уваги та необхідність діяти на очах або конкурувати з людьми викликає у таких людей величезний стрес, через що вони працюють гірше, ніж могли б.
Інші характеристики високочутливих людей включають детальний аналіз усіх питань, що робить процес прийняття рішень довшим. За словами доктора Сміта, вони аналізують речі «на набагато глибшому рівні», ніж інші, і мають здатність відображати свій спосіб мислення та розвивати самосвідомість. Тому високочутливі люди вважають за краще зосереджуватися на одній справі, а не на кількох за раз, і роблять це повільніше. Однак їм легше зосередитися і помітити помилки, що робить їх особливо вправними у завданнях, що вимагають точності.
Високочутливі люди також відчувають глибші думки та емоції, а також усі подразники, такі як шум, світло або інші люди. Наприклад, вони можуть відчувати надмірне збудження та дискомфорт від шумних, багатолюдних або яскравих місць, або вони можуть бути чутливими до певних тканин в одязі. Їх також можна легко торкнутися під час сумного фільму або надзвичайно зворушити музикою чи мистецтвом. Їм також потрібно більше часу, щоб «підзарядити батареї» і швидко відчувати втому через надлишок подразників. Однак високочутливих людей не слід плутати з інтровертами. Інтроверсія – це окреме явище, хоча вважається, що більшість високочутливих людей – близько 70 відсотків. – також ідентифікує себе як інтровертів.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ці звички прискорюють процес старіння організму. Деякі можна легко усунути
Висока чутливість і робота мозку
Дослідження високої чутливості показали, що вона пов’язана з дещо іншими особливостями роботи мозку. Дослідження 2014 року, опубліковане в Національній медичній бібліотеці, показало, що високочутливі люди відчувають підвищену активність у частинах мозку, пов’язаних із усвідомленням, емпатією, плануванням і відчуттями. У свою чергу, у 2021 році науковий журнал «Neuropsychobiology» представив результати аналізу, згідно з яким у високочутливих людей слабші зв’язки між ділянками мозку, відповідальними за регуляцію рівня стресу, емоцій і болю.
Психолог Єльської медичної школи Девід Х. Клеманські підкреслює, однак, що висока чутливість — це лише термін, введений для того, щоб допомогти високочутливим людям зрозуміти, чому вони сприймають певні речі інакше, ніж їхнє оточення, і навчитися з цим справлятися. — Ми всі відрізняємося тим, наскільки ми чутливі. Це риса, як і зріст. Деякі люди вищі за середній зріст, а деякі чутливіші за середній, каже Кеті Фракаланца, клінічний психолог із Школи медицини Стенфордського університету.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чого не можна їсти, щоб серце було здоровим? Кардіолог перелічує п’ять неочевидних продуктів
Instagram – @drjuliesmith, Insider, Psychology Today, tvn24.pl
Основне джерело фото: Shutterstock