Таке популярне заняття, як плавання, може принести користь здоров’ю. Хоча не всі дослідження впливу холодної води на організм людини однозначні, експерти вказують на те, що «моржі» застуджуються рідше і з кожним днем почуваються краще. Що ще може дати нам крижана ванна?
Поширена думка, що плавання приносить тільки користь для здоров’я. Але що з цього приводу каже наука? Про це британський портал «The Independent» поспілкувався з двома експертами – доктором Віллемом Кроненветтом із Файнберзької школи медицини Північно-Західного університету та проф. Джеймс Мерсер з Університету Тромсе.
«Моржі» – популярний термін для людей, які взимку купаються в холодних водах. Сама терапія застудою відома людству дуже давно. Перші згадки походять з Єгипту близько 2500 року до нашої ери. В даний час лікування холодом називають кріотерапією, а термін був введений в 20 столітті.
Плавання і психічне здоров’я
За словами доктора Кроненветта, важко проводити дослідження впливу крижаної води на самопочуття людини, тому що обов’язкова участь контрольної групи в таких дослідженнях і розробка для неї плацебо – завдання не з легких. Однак, за його словами, існує кілька теорій про зв’язок між плаванням і психічним здоров’ям.
Доктор Кроненветт каже, що контакт з холодною водою стимулює ділянки нервової системи, які відповідають за контроль стану спокою або розслаблення, що може покращити самопочуття. Крім того, він також стимулює ту частину нервової системи, яка регулює реакції виживання. Тому регулярне плавання може зменшити стрес і допомогти вам краще справлятися з проблемами в повсякденному житті, хоча експерт зазначив, що це ще не доведено науково.
проф. У свою чергу Джеймс Мерсер цитує дослідження, проведені в Чехії, згідно з якими занурення в холодну воду може збільшити рівень дофаміну в крові, тобто гормону щастя, на цілих 250 відсотків.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Якою буде весна? Експериментальний прогноз IMGW на період з березня по червень
Плавання і серце
Як зазначив доктор Кроненветт, холодна вода підвищує артеріальний тиск і збільшує навантаження на серце, тому попередні дослідження показали, що плавання безпечне лише для людей, які не страждають серцевими захворюваннями. Це може призвести до нерегулярного серцебиття. Експерти кажуть, що краще проконсультуйтеся з лікарем перед входом у холодну воду.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: “Паніка, втрата орієнтації, проблеми з диханням”. Що робити, коли під кимось лід ломиться
Плавання і обмін речовин
проф. Мерсер зазначив, що регулярне занурення в холодну воду в зимові місяці може бути пов’язане з поліпшенням реакції організму на інсулін, гормон, який регулює рівень цукру в крові. Тому це може бути корисним для зниження ризику розвитку діабету або для кращого лікування захворювання, якщо воно у вас вже є. Однак для підтвердження цього також необхідні додаткові дослідження. Важливо, що немає також чітких доказів того, чи допомагає плавання спалювати калорії та худнути.
Плавання і опір
На думку експертів Дослідження показують, що люди, які регулярно заходять у холодну воду, рідше застуджуються. Є докази того, що ця діяльність також може, наприклад, підвищити рівень лейкоцитів, відповідальних за боротьбу з інфекцією.
The Independent зазначає, що ключовими питаннями є те, наскільки холодною має бути вода, щоб вона мала позитивний вплив на здоров’я, і чи матиме швидке одноразове занурення такий же ефект, як тривале плавання в холодній воді. – Немає доказів того, що «чим холодніше, тим краще». Це також залежить від типу реакції (організму), яка очікується. Деякі відбуваються дуже швидко, наприклад, зміна артеріального тиску. Інші, такі як спалювання жиру, займають набагато більше часу. Мерсер.
Основне джерело фото: Shutterstock