Попри складні часи українські підприємці зберігають активність. Військові події, що відбуваються, вносять свої корективи в економіку. Але також це означає зростання потреби у широкій категорії товарів та послуг. Переломний момент в історії залишився минулого року. Тепер перед країною стоїть завдання подвоєного темпу відновити колишню міць. Підприємці у процесі грають найважливішу роль. Розповідаємо, який бізнес відкрити 2023 року.
Передумови
До початку 2022 року пріоритетними напрямками для зростання економіки Україна бачила сферу інформаційних технологій, банківський та фінансовий сектор, новітні наукові розробки та інновації, фармацевтику, цифрові активи тощо. Вторгнення російської армії наприкінці зими внесло корективи до багатьох сфер. У суспільства з’явилися нові життєво необхідні запити та потреби.
Виробництво будівельних матеріалів
За даними за осінь 2022 року, російська армія внаслідок безперервної атаки на цивільні об’єкти у різних містах та селах України знищила понад 230 000 об’єктів. У зв’язку з цим нині відбувається активне планування масштабних будівельних робіт.
Безліч дружніх країн готові співпрацювати у цій сфері, поставляючи будівельні матеріали та сировину для їхнього виробництва. Але Україна має власний потенціал для покриття поточного рівня потреб. Потреби зростають у таких видах будівельних матеріалів. У зв’язку з цим, найкращі бізнес-ідеї 2023 року для початку бізнесу в Україні стосуються кількох пріоритетних сфер.
Залізобетонні вироби
Виробництво залізобетонних виробів – це універсальний бізнес за своїми масштабами. Універсальність полягає в тому, що це може бути великим підприємством на великій території або малим бізнесом, який на стартовому етапі може розташовуватись на дачній ділянці.
Основу статті видатків становить закупівля обладнання. Для великого підприємства доцільно вибрати обладнання, здатне виробляти від 60 кубів ЗБВ виробів на годину. Для малих заводів є різні варіанти за обсягом виробництва: від 25 до 50 кубів на годину.
Основний компонент для виробництва – вода, щебінь, пластифікатор, пісок, цемент та інші компоненти. Співвідношення компонентів залежить від класу бетону, якого потрібно отримати. Виробничий цикл включає дроблення щебеню, видалення домішок, визначення дози і змішування. Якщо фінанси дозволяють, можна купити готове обладнання, яке повністю автоматизує цей процес. Відповідно, якість готової продукції також буде на іншому рівні.
Виробництво цегли
Ситуація аналогічна до попиту на бетон. Якщо бетон закуповуватиметься для відновлення комерційних об’єктів та об’єктів цивільного сервісу, то на будівництво житла люди воліють цеглу. Завдяки автоматизованим виробничим лініям немає потреби в ручній праці.
У цьому вся виді виробництва вирішальним чинником є насиченість конкретної локації. Транспортування цегли коштує дорого, тому шукати далеких партнерів – не найкраща ідея. Необхідно вибрати конкретний регіон і намагатися покрити зону 100-200 км. від місця виробництва.
Основна стаття витрат у цьому випадку – це обладнання. Важливо враховувати, що виробництво цегли останніми роками в Україні було дещо знижено. Тому причина – поява альтернативних матеріалів: сендвіч-панелі, моноліту тощо. Але завдяки своїм унікальним властивостям та екологічності, для приватної будови цегла залишається незамінним матеріалом.
Пластикові вироби
Ніші для бізнесу 2023 року в Україні різноманітні. Наприклад, виробництво пластику у будь-якому вигляді. Пластикові вироби можуть бути у вигляді вікон, дверей, каналізаційних труб та багато інших деталей. Можна вибрати саме виробництво пластику або вироби із пластику. Для старту підходить невеликий цех. Чим ширшим буде асортимент товарів, тим швидше настане точка окупності.
Як сировину можна збирати використаний пластик, якого здають у спеціальні точки прийому. Технологія виробництва не складна. З обладнання стане в нагоді: екструдери, видувні машини, формувальні верстати, термо автомати і т.д.
Послуги з ремонту та будівництва, оренда будівельної техніки
Цей вид бізнесу можна розпочинати практично без вкладень. Але важливо, щоб на чолі процесу стояла людина з досвідом у цій сфері. Окрім будівельних робіт, з настанням весни починається ремонтний період. Зазвичай з усього житлового фонду щорічно 30% проводять різні локальні види ремонтних робіт, частку капітального ремонту припадає 10% з усього обсягу. Це дані за 2021 рік. Але вони можуть бути орієнтиром для розрахунку обсягу очікуваної виручки.
Ремонтні послуги можна віднести до категорії бізнесу без вкладень, оскільки на стартовому етапі достатньо знайти людей та сформувати бригаду. Поряд із цими товарами та послугами очікується великий попит на оренду важкої будівельної техніки. Вони використовуються для будівництва та ремонту нових будівель замість зруйнованих.
Альтернативні джерела енергії
ТОП бізнес-ідей на 2023 рік не обходиться без енергетичної теми. Російська агресія поставила перед Україною та іншими європейськими країнами нове завдання – прискорити перехід до альтернативних джерел енергії. Після цього осінні обстріли та військові атаки на електроенергетичну інфраструктуру України суттєво ускладнили життя громадян.
Ще задовго до початку війни українські приватні компанії та інженери активно обговорювали цю тему та пропонували свої інноваційні рішення. Технології базувалися на використанні сонячної енергії та вітру. Також в українських стартаперів є низка інноваційних рішень щодо переробки та утилізації відходів.
Мілітарні речі
Військова символіка залишається актуальною навіть після завершення війни. Після війни перед країною стоїть питання про зміцнення своєї могутності та поповнення військових запасів. Військова промисловість відновилася з новою силою, базуючись на нові технологічні стандарти.
У цивільному секторі актуальним залишається пошиття та виробництво військових атрибутів як символіка. Закордоном особливо потрібні символіки ЗСУ, український прапор, офіцерські прикладні інструменти, одяг із символікою українських героїв та лідерів. Такі речі можна продавати на онлайн-платформах з опцією відправки в різні країни. Наприклад, восени та взимку минулого року шаленою популярністю користувалися камуфляжі у кольорах українського прапора. Не менш популярним залишаються темно-зелені футболки та спортивні костюми, що нагадують «президентські фліски» Зеленського.
Підземна архітектура
Навіть коли реальна війна закінчується, військові події залишають відбитки у свідомості людей довгі роки. Минулий рік показав, що підвали приміщень не такі надійні, як нищівні військові спорядження ворога. У зв’язку з цим актуальними будуть міцні підземні приміщення. Це можуть бути самі підвали з більш міцними конструкціями або професійні бомбосховища або бункери.
Очікується, що в майбутньому люди віддадуть перевагу новому житловому комплексу, в якому передбачена підземна архітектура. Такі додаткові будинки можна облаштовувати на замовлення на будь-яких ділянках. Це можуть бути торгові центри, офіси, приватні будинки та інші комерційні об’єкти. В Ірпені та Бородянці ще 2022 року розпочалося будівництво нових житлових комплексів, які обладнані сучасними бомбосховищами. Цей напрямок найближчими роками лідируватиме у списку найпопулярніших бізнес-ідей.
Заміщення товарів російського виробництва
Необхідність відмовитись від російських товарів назрівала в Україні ще з 2013 року. 2022 ще раз нагадав, що не варто мати справу з цією країною в жодному її прояві. Незважаючи на солідарність суспільства з такою позицією, між країнами 2022 року товарообіг зберігався. З Росії в Україну поставляються переважно продовольчі товари, яких легко замінити на вітчизняні.
Зокрема, російські компанії постачали металеві вироби, дроти, пластикові деталі та деякі види продуктів харчування. 2022 року попит на російські товари різко впав по всій країні і навряд чи з’явиться знову. Ідеї для малого бізнесу у 2023 році мають торкатися цих товарів. Вітчизняні підприємці займуть звільнені ніші.
IT-розробки
Сфера інформаційних технологій завжди була пріоритетною для України. Ще задовго до війни країна виростила тисячі професійних розробників різних напрямків. Відкрито багато IT-компаній, які успішно працюють на весь західний та європейський ринок. Ця тенденція зберігається і в 2023 як вигідний бізнес.
У цій сфері відкриваються нові можливості для вітчизняних спеціалістів. З початком війни частина російських компаній та розробників покинули країну. Також український сегмент відмовився від використання програмного забезпечення російської розробки. З ринку пішла низка мережевих інфраструктур та хмарних рішень. Наприклад, це CRM-системи AMO CRAM, 1C Bitrix, Мегаплан та інше. Цей варіант можна розглядати як ідеї для бізнесу з нуля, оскільки достатньо встановити кілька комп’ютерних програм і розпочати розробку свого продукту.
Каталізатором розвитку вітчизняної IT-сфери також стає реалізація закону, ухваленого минулого року. Згідно з новим законом, медіа ресурси, програмне забезпечення та інші носії інформації мають використовувати лише український інтерфейс. Цей закон знайшов активну підтримку серед населення. Відповідно, є високий попит на нові технологічні рішення, орієнтовані українською мовою.
Харчові продукти тривалого зберігання
Військова агресія російської армії у 2022 році завдала простим мешканцям України багато страждань. Цілі міста та селища на деякий час виявилися повністю заблокованими, що призвело до продовольчої кризи всередині цих регіонів. Хоча активна фаза військових дій уже позаду, ідеї для бізнесу в Україні багато в чому пов’язані з адаптацією до екстремальних умов життя.
Продукти тривалого зберігання протягом усього військового періоду мали великий попит. Це консерви на м’ясній або овочевій основі, сухпайки, макаронні вироби швидкого приготування та інші види продуктів, що не швидко псуються. Технологія виробництва таких продуктів є універсальною. У мирний час такі продукти затребувані у великих мегаполісах як їжа швидкого приготування.
У воєнний час український бренд Harchi показав свою ефективність. Ця компанія виготовляє сублімовані продукти. Наприклад, гречана каша з м’ясом та овочами, супи швидкого приготування тощо. Щоб приготувати таку їжу, готову масу достатньо залити окропом. Така продукція була потрібна як з боку простих мешканців, так і для військових. Загалом виробництво продуктів харчування в усі часи вважалося прибутковим бізнесом.
Організація такого виробництва не потребує великих грошових витрат. На старті як локація підходить харчовий цех з від 15-20 м2. Технологію виробництва можна освоїти самостійно або звертатися до професійних технологій за консультацією.
Логістика та транспортні послуги
Економічні експерти ще 2022 року передбачали, що після завершення війни транзитною зоною між Китаєм та Євросоюзом стане Україна. Це справдилося. Раніше майже всі товари з Азії до Європи проїжджали через Білорусь та Росію. Санкції накладені на ці країни перекрили ці шляхи. Жоден адекватний суб’єкт бізнесу, жодна закордонна компанія не хоче мати справу з Росією.
Навіть країни Середньої Азії активно розпочали політику усунення від Росії. Наприклад, Казахстан, уникаючи співробітництва з Росією, змінює вектор усієї зовнішньої логістичної інфраструктури, обираючи тепер Чорне та Каспійське море, а також Кавказькі країни. Китай також поступово знижує логістику своїх товарів до країн ЄС через Росію. Транспортні послуги – це перспективний бізнес 2023 року в Україні.
За умов, що склалися, Україна має реальні перспективи вбудуватися в «Новий шовковий шлях» Китаю і вбудуватися в торговельну мережу між Індією, Іраном, країнами ЄС. Також Туреччина готова використати Україну як транзитну зону для відправки своїх товарів до Європи. Згідно з прогнозами експертів, якщо протягом найближчих кількох років повною мірою реалізувати ці можливості, то ця галузь України може зрости в обсягах до 30 млрд. доларів. З цього погляду організація далеких вантажних перевезень та інші аналогічні послуги – це актуальний бізнес у 2023 році в Україні.
На чому заробити 2023 року в Україні: створення власної криптовалюти
Досвід воєнних часів показав, як криптовалюта ефективно може рятувати державні потреби в екстремальних умовах. Ще у воєнні часи можна було легалізувати цей ринок та використати його можливості.
Створення власного токена – справа нескладна. Цей напрямок виправдано може претендувати на звання “найприбутковіший бізнес в Україні, рейтинг 2023”. Однак багато криптовалютних проектів провалюються через те, що не можуть зловити так званий хайп або потрапити в інформаційну хвилю. Україна має чудовий шанс створити токен на тематику війни з використанням символіки армії та простого народу, який мужньо відстоює власну свободу та Батьківщину.
Де взяти капітал?
Логічно, що в поточних умовах для українських підприємців важливі бізнес-ідеї 2023 року з мінімальними вкладеннями. Війна багатьох позбавила джерел прибутку. Але це не привід опускати руки та не діяти. Країну потрібно відбудувати ударними темпами. Майже всі європейські країни, великі лідери азіатського контингенту, розглядають Україну як перспективну країну для інвестицій. Суттєві грошові вливання на відновлення економіки та на підняття благополуччя громадян будуть і з боку США та Британії. Окрім цього, Державний центр зайнятості України ще минулого року запустила програму підтримки підприємців. В рамках цієї рамки громадяни можуть отримати безповоротний цільовий грант на відкриття власного бізнесу. Сума гранту – до 250 тисяч гривень. Незважаючи на обмеженість суми, вона може стати гарною підпорою для старту. До програми варто придивитися тим, кого цікавить питання, який бізнес відкрити в Україні? Заявки приймаються на платформі Дія. За словами офіційних осіб, щорічно видаватиметься близько 20 000 таких грантів.