На читання 5 хв Переглядів 138 Опубліковано
Сонце протягом усього життєвого періоду людини та людства загалом відігравало одну з першорядних ролей. Крім світла та тепла, з ним пов’язано досить багато магічних обрядів та повір’їв. А саме свято літнього сонцестояння було особливим днем, який шанували народи у різних куточках світу.
Сонцестояння, як такий астрономічний феномен, позначає вищий (літнє сонцестояння) і нижчий (зимове сонцестояння) положення світила щодо небесного горизонту. А сам день літнього сонцестояння найчастіше називають найдовшим днем року.
Як правило, літнє сонцестояння випадає на 21 червня, і лише у високосні роки зміщується на добу. Тож 2023 рік не стане винятком, і найдовший день настане 21 червня.
Свято літнього сонцестояння
Саме собою сонцестояння непросто подія, а більшості людей період чудес. У минулому небесному феномену літнього сонцестояння надавали величезну значимість, як слов’яни, і багато народів Півночі, які короткі ночі пов’язують із шаманством і обрядами.
На Русі дійство називали вершиною літа. У цей час величезна кількість людей помічала, що сонце перебуває на максимально можливій висоті в небі, а предмети відкидають тінь, особливо маленьку. Протягом усього дня небесне світло огинає найбільшу дугу.
На кілька днів сонце фактично залишається в найвищій точці на небосхиліі тривалість дня практично не змінюється, що і стало приводом для назви – літнє сонцестояння.
20 червня 2019 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила рішення, виходячи з якого 21 червня визнано святом – Міжнародним днем святкування сонцестояння. Таким чином, приймаючи значущість культури різних народів та необхідність захисту культурної самобутності.
Засновуючи свято, Асамблея хотіла відзначити цінність цієї календарної дати в культурі корінного населення, на його взаємозв’язок зі своїм способом життя, звичаями та вірою.
Знаменна дата припускає торжество у його різних проявах, зважаючи на культурну неповторність різних народів, не обтяжуючи захід жорсткими рамками.
Коли буде найдовший день у 2023 році?
Вчені називають день літнього сонцестояння точкою відліку астрономічного літа. Кілька днів до і після знаменної дати сонце майже не сходить зі своєї точки.
З цієї причини використовується поняття «сонцестояння». У такий день світило розміщується на максимально можливій висоті від небесного екватора.
Найдовший день у 2023 у Росії
У 2023 році унікальне дійство в Росії, як і у всьому світі, очікується 21 червня.тривалість якого у різних регіонах буде відрізнятись.
О 00:44 за московським часом на території Північної півкулі розпочнеться літнє сонцестояння. Чим північніше на карті розташоване місто, тим довше світловий день чекає його населення.
Найдовший день у 2023 у Москві
Літнє сонцестояння побалує населення Москви найвищим сонцем і найдовшим днем 2023 року 21 червня. Тривалість світлового дня у Москві налічуватиме 17 годин 33 хвилини.
Звичаї та традиції святкування
Наші предки ставилися до сонця з особливим пієтетом та повагоюЧерез це святкування відбувалося з розмахом і властивим тільки йому колоритом, причому не тільки на Русі.
У період язичництва цей день був одним із значних свят року. Люди вважали, що чим більше протягом доби абсолютно обрядів, тим щасливішим і спокійнішим стане майбутнє життя.
Прекрасний день сонцевороту святкується в самий піковий час літа, і складовими частинами урочистостей є в основному вода, вогонь та рослинність. Розповідають, що у святкову ніч ундіни міцно сплять у своїх затонах і люди можуть, не переймаючись ні про що, безтурботно купатися. При цьому було заведено бути в такий момент голими або у вишиванках. Вважалося, що купання такої ночі дарує людині силу, здоров’я та довгі роки життя.
Своєрідним серцем урочистостей були багаття, їх розводили кілька. Велике багаття служило місцем для хороводів та танців, тоді як маленьке – для стрибків через нього. Гуляння тривали всю ніч до самого ранку.
Найбезстрашніша молодь прямувала до лісу, щоб знайти чудову квітку папороті, яка до цього часу розцвітала і наливалася чарівною силою. Адже будь-яке язичницьке свято предки ототожнювали з конкретною рослиною. Для дня сонцестояння цією рослиною була папороть.
Колись вірили у те, що Бог Сонця надає магічний вплив Землю. Оскільки саме в один із найдовших днів небесне світило немов зависає на небосхилі, осяючи своїм світлом усі темні закутки. Настає година загадувати бажання. У цей час виконуються найзаповітніші з них. У вінок, який плели під час святкування, вплітали змову виконання бажання.
Здавна на цю дату припадали і весіллялюди вірили, що шлюби будуть особливо щасливі та міцні.
Для якутських та камчатських евенів день сонцевороту є національним святом – Новим роком. Після тривалого зимового періоду корінні жителі Півночі відзначають прихід тепла та вітають літній період особливими ритуалами: кружляють у танцях та влаштовують різноманітні спортивні змагання.
Заходи, присвячені дню сонцевороту, в країнах Європи перегукуються з російським Івановим днем: європейці розводять багаття, влаштовують масові гуляння, купаються у водоймах і ворожать. Це стосується таких країн, як Польща, Норвегія, Швеція та країни Прибалтики.
Щодо Фінляндії, то у них свято визнано на державному рівні та святкується у першу суботу червня після 19-го числа. Фіни у такий день прикрашають будинки гілками дерев, відвідують сауну та палять багаття.
Вчені попереджають, що день літнього сонцестояння несе із собою потужну енергетику, яку зазнає все населення планети. Тому радять не думати про погане, навести лад у думках і будинку, завершити всі незакінчені справи.