Ринок праці динамічно змінюється, і в інших країнах розглядають можливість витратити чотири дні замість п’яти. Досвід і пілотні проекти, проведені у Великій Британії та Бельгії, показують, що це також може працювати добре. Матеріал часопису «Polska i Świat».
У NCDC з лютого працівники працюють за однакову зарплату лише чотири дні на тиждень. Президент компанії Павел Фінкельман зізнається, що співробітники задоволені тим, що починають триденні вихідні вже в четвер після роботи. Ефективність роботи зросла через півроку. – Коли ми повертаємося на наступний тиждень, ми більш енергійні, – підкреслює Павел Фінкельман. Все більше компаній у Польщі задаються питанням про це. – Через пандемію люди почали задаватися питанням, чи робота є для них найголовнішим у житті, – каже Іво Шапар, автор книги «Працюй віддалено, живи нормально».
Довший вікенд може окупитися економічно
Згідно з Польським барометром ринку праці, поляки вказують широкий пакет медичних послуг як найпривабливішу винагороду для працівників. На другому місці чотириденний робочий тиждень. Пізніше інші додаткові вихідні або скорочення роботи на одну годину на день.
– Ми не посміхаємося прийти на п’ять днів, а хочемо працювати чотири дні, бажано на п’ятий вихідний або працювати вдома. Велика Британія, Австралія, Нова Зеландія, Іспанія провели тести і ефективність не зменшується, – наголошує експерт з ринку праці Кшиштоф Інглот.
Експерти хвалять чотириденний робочий тижденьShutterstock
У Польщі понаднормова робота виявляється найбільшою проблемою при плануванні таких змін. – Найбільший ризик полягає в тому, що компанія працює 32 години на тиждень на папері, а менеджери неофіційно очікували, що певні завдання будуть виконуватися в неробочий час, – каже Пьотр Куронь, операційний директор LHH. Однак пандемія змінює вигляд офісів. 59 відсотків опитаних роботодавців зазначили, що вони запровадили або запровадять гібридну модель роботи. – Компанії повинні свідомо інвестувати час і гроші, щоб ці зміни відбулися, а не копіювати та вставляти те, що було в офісі одним клацанням миші, – підкреслює Іво Шапар.
Однак більш тривалі вихідні можуть окупитися економічно. – Ми стимулюємо абсолютно нову частину економіки, тобто таку, яка базується на нашому вільному часі, тобто більше витрат на послуги та туризм, – пояснює Анджей Кубісяк, заступник директора Польського економічного інституту.
Побоювання негативних наслідків чотириденного робочого тижня
В Іспанії поки що уряд субсидує цей експеримент, щоб скорочення робочого місця не зменшувало зарплати. – Я очікую, що у мене буде можливість піти в кінотеатр, магазин, офіс, і я не припускаю, що люди, які там працюють, також мають коротший робочий день. Витрати на роботу кінотеатру мають зрости, – визнає Пьотр Куронь.
У багатьох місцях, наприклад у ІТ-секторі, такі зміни вже відбулися. Натомість у медичній галузі ми досі боремося з хронічною нестачею працівників. – Що призвело б до дуже високої соціальної напруги, у будь-якій країні світу, було б, якби були прийняті правила, які б зазначали, що білі комірці можуть працювати чотири дні, а не решта секторів, – попереджає Анджей Кубісяк.
Порівняно з Європою поляки багато працюють – ми восьмі за кількістю годин на тиждень. Набагато менше часу проводять на роботі фіни, данці та голландці.
– Це питання, яке треба розтягувати не на роки, а на десятиліття. Згадаймо, як Польща відійшла від робочих субот із шестиденного робочого тижня на п’ятиденний, це був процес, який тривав майже 20 років і відбувався дуже поступово, – зауважує Анджей Кубісяк.
Основне джерело фото: Shutterstock