У серпні в Рабі (Малопольське воєводство) з’явилися таємничі рожеві квіти, які викликали занепокоєння серед жителів. Результати експертизи, проведеної науковцями з Інституту охорони природи Польської академії наук та групи водних екосистем Інституту наук про навколишнє середовище Ягеллонського університету, свідчать про наявність у річці сірчаних бактерій та інших мікроорганізмів, які особливо добре почуваються в забруднених водах.
Першим про появу висолів повідомив портал «Друзі Раби». В околицях гирла потоку Кшивожека (Малопольське воєводство) спостерігалися великі «шлейфи», що плавали у воді інтенсивного рожевого кольору.
Про випадок повідомили Воєводську інспекцію охорони навколишнього середовища в Кракові та фахівців Інституту охорони природи Польської академії наук у Кракові. Зразки пофарбованих кластерів відбирали з місця ефлоресценції.
Рожеві мікроекосистеми
Як показала експертиза, проведена д-ром хаб. Elżbieta Wilk-Woźniak з Інституту охорони природи PAS та dr hab. Януш Фіда з групи водних екосистем Інституту наук про навколишнє середовище Ягеллонського університету, зразок показав наявність численних пурпурних сірчаних бактерій, які, ймовірно, належать до групи хроматій. Це фіолетові організми, які самостійно харчуються, використовують світло та сірку. Бактерії густо осіли на водоростях, у тому числі зелених род спірогіравикликаючи ефект «рожевого шлейфа», який можна було спостерігати в річці.
Вчені повідомляють, що всередині квітів розвинулась багата місцева екосистема. В екологічних мікронізах присутні інфузорії, характерні для помірно забруднених вод, а також багато мікроорганізмів, що живуть у каламутних водах, де відбуваються численні процеси розкладання органічних речовин: коловертки, джгутикові, нитчасті ціанобактерії та драглі.
Рожевий цвіт у РабіPaweł Chodkiewicz / Друзі Раби
«Процес деградації та забруднення річки може тривати»
Автори дослідження вказали, що феномен «рожевих шлейфів» викликаний великою кількістю органічної речовини, яка потрапляє в річку. Утворення цих таємничих структур є результатом сильного сонячного світла, високої температури, нижчого рівня води та пов’язаного з цим низького потоку та наявності надлишку поживних речовин, що може вказувати на те, що додаткові забруднення стікають із водозбірної площі.
Вчені додали, що в майбутньому це явище може посилитися. У міру погіршення кліматичних змін і частішання посух умови для розвитку фіолетових бактерій ставатимуть усе кращими. Цьому також сприятимуть тривалі періоди з високими температурами та забрудненнями.
– Як наслідок, процес деградації та забруднення річки може прогресувати, а явище (…) може відбуватися частіше, створюючи погіршення умов життя живих організмів та локальне виділення сірководню, який є дуже токсичним для тварин. – пояснили вони.
В інтерв’ю tvnmeteo.pl журналісти «Друзів Раби» сказали, що це, безумовно, явище, яке ніколи не повинно відбуватися в гірській річці.
“Це результат катастрофічного управління стічними водами та накопичення відкладень у Добчицькому водосховищі та високих рівнів завислих речовин”, – додали вони.
Рожевий цвіт у РабіPaweł Chodkiewicz / Друзі Раби
Друзі Раби, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Paweł Chodkiewicz / Друзі Раби