Спікер парламенту Шрі-Ланки заявив у суботу, що президент країни Готабая Раджапакса має намір піти у відставку. Дата була призначена – середа, 13 липня. Це наслідки антиурядових демонстрацій, які переросли в жорстокі заворушення в суботу. Натовп увірвався до резиденції глави держави, вимагаючи його відставки. Агентство Reuters нагадує політичний шлях президента Раджапакси – для когось національного героя, для когось злочинця.
– Президент Шрі-Ланки Готабая Раджапакса має намір піти у відставку наступної середи, 13 липня, повідомив у суботу спікер парламенту Махінда Яп Абейвардана. Того дня натовп антиурядових демонстрантів, які вимагали відставки глави держави, увірвався до його резиденції. Як додав голова, рішення президента про відставку було прийнято “з метою забезпечення мирної передачі влади”. “Ось чому я прошу громадськість поважати закон і зберігати спокій”, – сказав Махінда Япа Абейвардана.
Раніше в суботу прем’єр-міністр Раніл Вікремесінгхе заявив про готовність піти у відставку – за умови формування нового уряду, що складається з представників усіх партій. Через кілька годин натовп протестувальників увірвався в його приватну резиденцію і підпалив її. Прем’єр-міністра в цей час не було, його евакуювали, як і президента.
Протестувальники увірвалися до президентського палацу в Коломбо PAP / EPA / ЧАМІЛА КАРУНАРАТНЕ
Шлях до влади
З наближенням кінця правління президента Раджапакси агентство Reuters згадало про його політичний шлях.
На відміну від свого старшого брата Махінди, який залишався при владі майже 20 років як президент і прем’єр-міністр, Готабая Раджапакс спочатку не планував політичної кар’єри, пише Reuters. У 21 рік він пішов в армію, де прослужив два десятиліття, дослужившись до звання підполковника. Потім достроково вийшов на пенсію та емігрував до США, де працював в ІТ-індустрії.
Його політична кар’єра почалася в 2005 році, коли його брат Махінда був обраний президентом Шрі-Ланки. Потім він призначив його міністром оборони, таким чином поставивши його на передовий край громадянської війни проти тамільських тигрів, організації, яка вимагала створення незалежної тамільської держави Ілам у північній частині країни.
Президент Шрі-Ланки Готабая РаджапаксаPAP / EPA / ЧАМІЛА КАРУНАРАТНЕ
У 2009 році, після 26 років кривавого конфлікту, сепаратисти нарешті визнали поразку після жорстокого наступу урядових сил. За оцінками ООН, в останні місяці війни загинуло до 40 000 цивільних тамільців. Влада Шрі-Ланки стверджувала, що повстанці використовували мирних жителів як живий щит, що призвело до такої великої кількості загиблих.
«У той час як багато представників буддистської більшості на острові вважають Ґотабаю героєм, інші звинувачують його у військових злочинах, включаючи вбивства, тортури та зникнення критиків уряду – звинувачення, які він постійно заперечує», – повідомляє Reuters.
Читайте також: «Важко стримувати гнів». Обурення після нападів на церкви та готелі
Найвпливовіша родина на острові
У січні 2015 року завершився другий термін повноважень Махінди Раджапакси на посаді президента Шрі-Ланки. Майже через п’ять років, у листопаді 2019 року, його молодший брат Готабая зайняв найвищу посаду в штаті.
Будучи міністром оборони, він жорстко розправлявся з усіма проявами екстремізму в країні та повернувся до нього після терактів смертників на Шрі-Ланці, здійснених ісламськими терористами у Великодню неділю 2019 року. Внаслідок терактів загинули понад 250 осіб. Він звинуватив у трагедії тодішню владу острова, звинувативши їх у розпаді величезної розвідувальної мережі, яку він створив як міністр оборони під час громадянської війни.
«Вони не ставили національну безпеку на перше місце», — сказав він Reuters через тиждень після нападів, оголосивши про свої президентські вибори. – Вони говорили про етнічне примирення, про права людини, про громадянські свободи, – додав він.
Через кілька місяців, шоковані нападами, жителі Шрі-Ланки обрали Раджапаксу главою держави. Він виграв, незважаючи на два судові процеси, що розглядалися в США, в яких його звинувачували в участі у викраденні та вбивстві журналіста та співучасті в тортурах тамільця. Він вважав звинувачення на свою адресу безпідставними.
У серпні 2020 року його партія збільшила більшість у парламенті до двох третин, що дозволило скасувати закон про обмеження повноважень президента, зокрема скасувати обмеження у два терміни повноважень.
Готабая Раджапакса довірив своєму старшому братові Махінді місію управління урядом, призначивши багатьох своїх родичів на міністерські посади. Таким чином, – пише Reuters – він зміцнив позиції Раджапаків на політичній сцені Шрі-Ланки, зробивши їх однією з найвпливовіших родин в історії незалежної Шрі-Ланки.
У травні 2022 року Раніл Вікремесінгхе був призначений прем’єр-міністром.
Однак непотична влада розвалилася, як картковий будиночок, через найгіршу економічну кризу на острові. Сьогодні озлоблені жителі Шрі-Ланки, які вже кілька місяців проводять масові протести по всій країні, вимагають відставки президента.
Безпрецедентна економічна криза
Шрі-Ланка пережила найгіршу економічну кризу за останні сім десятиліть. Це сталося після того, як пандемія COVID-19 вдарила по економіці, заснованій на туризмі, і зменшила грошові перекази від громадян Шрі-Ланки, які проживають за кордоном.
Ситуація погіршилася зростанням державного боргу, зростанням цін на нафту та забороною імпорту хімічних добрив, запровадженою минулого року, яка завдала серйозної шкоди сільському господарству. Багато хто вважає, що безгосподарність Раджапакси була спричинена розвалом країни.
З березня в країні тривають антиурядові протести. Їх учасники вимагають відставки президента. Невдоволення посилилося останніми тижнями, коли країна перестала отримувати паливо через неплатоспроможність, закрили школи, почали нормувати паливо.
Основне джерело фото: PAP / EPA / ЧАМІЛА КАРУНАРАТНЕ