Парк мініатюр перетворився на місце випивки – сповіщає наш читач. І надсилає світлини зі знищеної виставки. Біля макета Саського палацу стоїть пляшка пива, хтось замазав мініатюру палацу Кроненберг. Інші макети також виглядають спустошеними.
У Парку мініатюр можна було побачити ретельно виготовлені макети відомих, хоча часто й неіснуючих варшавських будівель. Усі макети виготовлено в масштабі від 1 до 25. Побудові кожного з них передував аналіз історичних документів – фотографій, креслень чи карт. Таким чином створювалися архітектурні проекти, які комп’ютерно обробляли в тривимірне зображення та друкували у 3D.
Так виникли моделі Варшавської фондової біржі, Gościnny Dwór, палаців Караса, Кроненберга, Любомирських і Саських. Були й Залізні ворота із Саського городу. Мініатюри розташовані на приватній ділянці на розі вулиць Свєнтокшиської та Маршалковської. Незважаючи на те, що територія огороджена жерстяним парканом, пам’ятку регулярно спустошують.
Про випадок повідомив наш читач, який проходив цим шляхом у суботу вдень. Про візит він розповів так: – Парк мініатюр перетворився на місце ливня. Частина огорожі була на землі, щоб будь-хто міг зайти. Макети пошкоджені, на них повсюди лежать пляшки з-під пива. Деякі мініатюри вимазані каракулями. Територія поросла високою травою. Дуже шкода дивитися, що відбувається з цими моделями.
Репортер був там у неділю, і це було не краще.
На ремонт потрібно 100 тис. злотих
Рафал Кунах, один із засновників Парку мініатюр, розповідає, що він уже багато місяців офіційно закритий. – Під час пандемії ми максимально відкривалися, але особливого інтересу з боку туристів не було, тому вирішили закритися, – зазначає він на початку. Він знає про шкоду. – Територія була огороджена. Після бурі, яка була у нас у Варшаві кілька днів тому, огорожа, ймовірно, впала, – каже він.
Що було далі, бачимо на фото. – Це вже не перший випадок знищення мініатюр. Поряд є скейтпарк, молодь неодноразово приходила до Парку мініатюр, щоб нелегально розпивати алкоголь. У нас вже були ситуації, коли хтось малював зірку Давида на мініатюрах, – каже він.
Також не дуже вражає жерстяна огорожа з частково подертими банерами. За словами нашого співрозмовника, спочатку він був частиною експозиції. “Але через кілька днів фотографії були помічені”, – зазначає вона.
Вихід зі складної ситуації власники фонду бачили у встановленні системи моніторингу, але, як він стверджує, дозволу мерії на підключення електрики не отримали. – Ми неодноразово повідомляли поліцію. Одного разу хтось перекинув через огорожу щось на зразок бейсбольної бити і зруйнував Залізні ворота. У справі нікого не затримали. Звернулися по допомогу і до муніципальної поліції, – розводить руками Кунач.
На запитання, що буде далі, «не знаю». – Місто не має для нас місця – з усіма вакансіями, які є – з 2014 року воно не може знайти для нас приміщення. Ми думаємо, що робити. Треба пакувати експонати. Реконструкція пошкоджених може коштувати до ста тисяч злотих. Мініатюри неможливо застрахувати, тому що ніхто не може їх оцінити. Хто тепер за це заплатить? – дивується наш співрозмовник.

Творець парку мініатюрАртур Венґжинович / tvnwarszawa.pl
У них з самого початку проблеми з сидінням
Перша мініатюра – Саський палац – була представлена у 2014 році у вітрині за могилою Невідомого солдата.
Тоді осідок знаходився в центрі Варшави в колишньому будинку банку Вільгельма Ландау на вулиці Сенаторській. Моделі можна було побачити з 2015 року. Місто, однак, розірвало договір із фондом, мотивуючи це заборгованістю з виплат. Пізніше парк працював у саду Центральної сільськогосподарської бібліотеки на Краківському передмісті, поки нарешті не знайшов шлях до Палацу культури і науки, біля входу на станцію метро Świętokrzyska.

Парк мініатюр на вулиці СенаторськійЛех Марцінчак / tvnwarszawa.pl
Основне джерело фото: Томаш Зелінський, tvnwarszawa.pl