Після місяців розслідування Amnesty International дійшла висновку, що бомбардування Маріупольського театру на південному сході України в березні було військовим злочином, скоєним російською армією, вважає Amnesty International. “Атака майже напевно була здійснена російським винищувачем, який скинув дві півтонні бомби”, – заявили в організації.
– Після місяців ретельного розслідування, аналізу супутникових фотографій та опитувань десятків свідків ми дійшли висновку, що напад був очевидним військовим злочином, скоєним російськими військами, – сказала Агнес Калламар, голова Amnesty International. Вона закликала Міжнародний кримінальний суд «розслідувати цей напад як військовий злочин».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українка, яка втратила чоловіка, розповіла про напад на театр
За даними організації, її співробітники дійшли висновку, що “атаку майже напевно здійснив російський винищувач, який скинув дві півтонні бомби”. Вони впали на будівлю “пліч-о-пліч і вибухнули одночасно”.
ШІ дійшов висновку про дві бомби на основі математичної моделі детонації, підготовленої експертами. На основі моделі було встановлено, яка сила вибуху могла спричинити такі пошкодження. Швидше за все, бомби скинув винищувач, який базувався на одному з найближчих російських аеропортів, одного з трьох типів: Су-25, Су-30 або Су-34.
Житель Маріуполя: жахливе відчуття, коли розумієш, що немає міста, яке б ти любив
«Умисний напад на цивільну ціль»
AI поспілкувався з 28 особами, які пережили напад. Свідки назвали організації повні імена чотирьох загиблих під час нападу. Крім того, свідки розповідали про тіла загиблих, які не змогли впізнати. Багато смертей, ймовірно, залишилися непоміченими.
Оцінки AI щодо кількості загиблих значно нижчі, ніж раніше: організація пише про «щонайменше 12, а можливо, і набагато більше» смертельних випадків. Даючи менші оцінки, AI вказує, що «багато людей покинули театр за два дні до нападу, і більшість тих, хто залишився в підвалі, були в підвалі» будівлі.
Раніше вважалося, що жертв вибуху в театрі було близько 300. На основі власного розслідування агентство Associated Press у травні підрахувало ще більше – майже 600 осіб.
Як наголошує AI, безсумнівно, що Маріупольський драмтеатр є цивільним об’єктом і там перебувають мирні жителі. Тому бомбардування було «навмисним нападом на цивільну ціль» і як таке «є військовим злочином», підсумовує організація.
Основне джерело фото: СЕРГІЙ ІЛЬНИЦЬКИЙ / PAP / EPA